Overlay

Pić, pić się chce

Przyszła wiosna a po niej lato, więc biegamy ile wlezie. W lecie.  Po bieganiu chce nam się pić ! pić ! Czy naturalne pragnienie powie nam , ile wypić po bieganiu? A może wcześniej?

Witajcie dawno tu nie byłem z wami, ale biegania nie rzuciłem. Wracając do wstępu. Pić się chce po bieganiu! Ale ale, może zaczniemy wcześniej? Co nam uzmysławia (a raczej uświadamia) nasz organizm podczas intensywnego biegu latem? To, że jak zwykle za dużo zjedliśmy i to, że za mało wypiliśmy.

O ile każdy biegacz (i nie tylko, osoba świadomie ćwicząca fizycznie na świeżym powietrzu) wie, że 2 -3 godziny przed treningiem nie należy się opychać, to drugie nie zawsze. Otóż, po pierwsze pijmy wodę i to w dużych ilościach. Zwłaszcza, gdy temperatura otoczenia oscyluje w okolicach trzydziestu stopni.

Ile wypić i kiedy

Ile należy wypić wody i kiedy? Fachowe źródła , jak runners world, wskazują, iż biegacz o wadzie siedemdziesięciu kilogramów, przy letniej temperaturze t30 stopni winien pić 114 mililitrów na kilometr. Czyli, przy moim ulubionym dystansie 10 km należy wyduldać literek. Przy półmaratonie- dwa litry.

picie wody przed bieganiem i po bieganiu

A kiedy? Ja zaczynam uzupełniać poziom cieczy około pół do godziny przed biegiem. Potem tuż przed wyjściem piję, aby sumarycznie przyjąć do organizmu około litra. Czy to za dużo? Wcale nie! ?Za to komfort biegu nieporównywalny, bo dopiero około 6-7 kilometra lub później odczuć można początek pragnienia.

Posól wodę do biegania

Najnowsze badania, co zgadza się z znanymi przypadkami problemów zdrowotnych sportowców, mówią , że należy uważać, aby się nie PRZEWODNIĆ! Zwłaszcza unikaj picia bardzo dużej ilości tuż po wysiłku, bo woda wypita duszkiem może obniżyć gwałtownie poziom sodu w organizmie, co prowadzi do śpiączki a nawet do śmierci (maraton bostoński, 2002). Czy woda nam nie zaszkodzi? Nie jeśli będziemy kierować się pragnieniem, jako najbardziej naturalnym mechanizmem regulacji organizmu ludzkiego, można też wodę lekko…posolić!